Gospodarskim subjektom dajemo celovito pravno podporo na področjih ustanovitve gospodarskih družb ter v primeru statusnih preoblikovanj. Z dolgoletnimi izkušnjami in strokovnim znanjem uresničujemo poslovne načrte strank, pri tem pa jih vodimo skozi vse pravne postopke, ki so potrebni za ustanovitev in prilagoditev strukture družbe.
Ustanovitev družbe:
Za ustanovitev nove gospodarske družbe je ključno pravilno oblikovanje pogodbe o ustanovitvi oziroma družbene pogodbe in izpolnjevanje zahtevanih pravnih formalnosti. Strankam svetujemo pri izbiri najustreznejše pravne oblike družbe tako pri oblikovanju enostavnih poslovnih oblik podjetja, predvsem pa pri ustanovitvi bolj kompleksnih oblik podjetja, kjer je več ustanoviteljev, pri ustanovitvi podružnic in pri ustanovitvi poslovnih enot. Odločitev o izbiri ustrezne pravnoorganizacijske oblike nove gospodarske družbe temelji na analizi poslovnih ciljev, predvidevanju odgovornosti ustanoviteljev, ob skrbnem upoštevanju davčnega vidika posamezne oblike družbe ter predvidenega poslovanja.
Naše storitve vključujejo pripravo ustanovitvenih aktov, vključno z družbeno pogodbo, statutom in drugimi ustanovitvenimi akti ter družbeniškimi dogovori. Strankam nudimo celostno storitev pri ustanovitvi nove gospodarske družbe, zato poskrbimo tudi za registracijske postopke družbe pri pristojnih organih ter zagotavljamo, da je postopek ustanovitve izveden učinkovito in v skladu z zakonodajo.
Faze ustanovitve družbe:
Poseben poudarek ob ustanavljanju družbe, lahko pa tudi v času delovanja gospodarske družbe, dajemo družbeniškim dogovorom, katerih namen je uskladiti interese vseh družbenikov v družbi ter zagotoviti boljše delovanje podjetja. Takšen dogovor med družbeniki običajno ureja različna vprašanja v zvezi z upravljanjem podjetja, deljenjem dobička, odgovornostjo, glasovalnimi pravicami in drugimi vidiki sodelovanja in delovanja družbenikov. Bistvo pa je v tem, da je takšen dogovor zasebna listina in ni javno objavljen, kot je npr. družbena pogodba, ki je dostopna vsakomur. Družbeniški dogovori so notranji sporazumi, ki temeljijo na zaupanju in sodelovanju med družbeniki ter pomagajo pri ustvarjanju stabilnega in uspešnega poslovnega okolja v podjetju.
Statusna preoblikovanja:
Statusna preoblikovanja omogočajo prilagoditev strukture in organizacije družbe, kot so združitve, delitve ali preoblikovanje v drugo pravno obliko. Pri tem stranke vodimo skozi zapletene pravne postopke ter zagotavljamo pravno varnost in skladnost z zakonodajo.
Oblike statusnih preoblikovanj:
Zelo pogosta oblika statusnega preoblikovanja je preoblikovanje samostojnega podjetnika posameznika (s.p.) v družbo z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). Gre za pravno obliko preoblikovanja, pri kateri se samostojni podjetnik, ki je bil v preteklosti odgovoren za obveznosti svojega poslovanja s svojim celotnim premoženjem, preoblikuje v pravno osebo, kjer je odgovornost omejena na vloženi kapital. Namen preoblikovanja s.p. v d.o.o. je lahko večplasten in je odvisen od specifičnih ciljev in okoliščin lastnika podjetja. Nekateri ključni razlogi za preoblikovanje so:
Izkušnje nas učijo, da izvedba statusnega preoblikovanja največkrat predstavlja večplastno in kompleksno pravno operacijo, pri kateri za nemoteno uspešno izvedbo postopka preoblikovanja poskrbimo tudi za sodelovanje strokovnjakov z drugih ustreznih področij, največkrat so to revizorji in pooblaščeni ocenjevalci vrednosti.